• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


TARİHÎ METİN OKUMALARINDA KELİMEYİ BÖLME VE KELİMELERİ BİRLEŞTİRME SORUNLARI: SÜHEYL Ü NEVBAHÂR’DAN ÖRNEKLER
Türkolojiyi ve Türkologları yakından ilgilendiren, önemli bir konu olan tarihî metin okumanın karmaşık ve çok yönlü güçlükleri vardır. Bu karmaşık ve çok yönlü güçlükler nedeniyle tarihî metinler üzerine yapılan çalışmalarda birtakım okunma sorunları görülür. Okunma sorunlarının başta gelen nedeni metinden kopuk ve anlamadan yapılan okumalardır. Oysaki metin okumak, metni anlamak ve değerlendirmek her şeyden önce ciddi bir bilimsel çalışmadır. Çünkü tarihî metin okuma işi hem geçmişi hem de günümüzü doğru değerlendirmemize katkı sunar. Bu okumalar üzerinden geliştirilecek yorumların gerçekçi ve ufuk açıcı olması için elbette öncelikle okumanın kendisinin doğru olması gerekir. Hiçbir konuda yanlışlar üzerine bilim yapılamayacağı açıktır. Bu makalede metin okumalarında görülen kelimeyi bölme ve kelimeleri birleştirme sorunu üzerinde durulmakta Süheyl ü Nevbahar’ın okunmasından konuya örnekler sunulmakta, düzeltmeler yapılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Tarihî metin okumaları, kelimeyi bölme ve kelimeleri birleştirme sorunu, konuyla ilgili olarak Süheyl ü Nevbahâr’dan örnekler.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri