• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Abstract


İKİNCİ MÜHRÜN TARİHİ VEYA CODEX CUMANICUS'UN BAŞKA BİR KOPYASI
Codex Cumanicus, 13. yüzyılın sonuyla ve 14. yüzyılın başında yazılmış olan ve Türk halklarının dilinin eşsiz elyazmalarından biridir. Eser, Latince-Farsça-Kumanca ve Almanca kelimeleri, erken Kuman bilmecelerini ve dini metinlerin bir koleksiyonunu içerir. Codex, iki ayrı ve bağımsız parçaya bölünebilir: 1. Italo-Latince, Farsça ve Kumanca sözlük, 2. Dinî metinleri ihtiva eden bir koleksiyon, dil verileri ve folklorik materyaller (Kuman bilmeceleri). Codex Cumanicus’un orijinal kopyası, şu anda Venedik St. Mark Kütüphanesinde (Cod. Mar Lat. DXLIX), elyazmasının ikinci kopyası ise Floransa’da, Laurentian Kütüphanesindedir (Cod. Ashburnham 1584). Çalışmanın amacı, bilinmeyen bir yazar tarafından 1824 Kasım'ında oluşturulan ve Floransa Milli Kütüphanesi'nde bulunan Codex Cumanicus'un bir başka kopyasının içeriğini ve özelliklerini araştırmaktır. Makale, aynı zamanda, verilen kopyayla bağlantılı sürecin spesifikasyonuna ayrıca Fransa ve Venedik Ulusal kütüphanelerinin mühürlerinin orijinal yazmanın ilk ve son sayfalarındaki görülme tarihine ayrılmıştır.

Keywords
Codex Cumanicus, el yazması, katalog, kopya, mühür, kütüphane, tarih.Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri