• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Abstract


TÜRKİYE’DE KARŞILAŞTIRMALI EDEBİYATIN TARİHSEL VE ELEŞTİREL DEĞERLENDİRİLMESİ
Bu çalışma, geçmişten günümüze karşılaştırmalı edebiyat ve karşılaştırmalı (kültürel) çalışmalar alanında yapılan edebi çalışmalara odaklanarak, Türkçedeki karşılaştırmalı edebiyat çalışmalarının tarihsel ve eleştirel bir değerlendirmesini sunuyor. Türk akademisyenlerinin karşılaştırmalı edebiyata olan teorik ve uygulamalı yaklaşımlarının ne olduğu, karşılaştırmalı edebiyat disiplini ve yeni bir karşılaştırmalı (kültürel) edebiyat ışığında, nasıl bir karşılaştırmalı edebiyat algısı taşıdıkları da burada tartışılıyor. Diğer yandan, Türkiye’deki karşılaştırmalı edebiyatın durumu eksi ve artılarıyla, diğer ülkelerinkiyle karşılaştırılarak, karşılaştırmalı çalışmaların izi sürülüyor. Türkiye’de karşılaştırmalı edebiyat kürsülerinin kurulması 1990’lardan sonra mümkün olsa da geçmişi bin yıl öncesine dayanan karşılaştırmalı çalışmalar da gün ışığına çıkarılıyor.

Keywords
Karşılaştırmalı edebiyat, kuram, uygulama, klasik Türk edebiyatı, modern Türk edebiyatı.Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri