• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


KÖKTÜRKÇE VE ESKİ UYGURCA DERSLERİ ADLI KİTAPTAKİ ORHUN YAZITLARI’NA AİT METİNLERİN KAYNAĞI HAKKINDA
Eski Türk Dili ile ilgili kaynak eserlerden birini de “ders kitapları” oluşturur. Prof. Dr. Mehmet ÖLMEZ tarafından hazırlanan ve kesit yayınları tarafından basılan Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri adlı kitap da bu kategoride değerlendirilecek türdedir. Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri adlı ders kitabı esas itibarıyla iki bölümden oluşmakta; çalışmanın sonunda da bir sözlük bulunmaktadır. Bu makalede Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri adlı ders kitabının I. Bölümünde (Köktürkçe Dersleri) yer alan Orhun Yazıtları’yla ilgili metinlerin alındıkları kaynak hakkında bilgi verilmekte; kitapta yer alan Orhun Yazıtları’na ait metinlerin kaynak gösterilmemiş olsa da Cengiz ALYILMAZ tarafından hazırlanan Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu adlı kitaptan alındığı üzerinde durulmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Prof. Dr. Mehmet ÖLMEZ, Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri, Orhun Yazıtları, Orhun Yazıtları’na ait metinler, Prof. Dr. Cengiz ALYILMAZ, Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri