• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Abstract


ÖĞRETMEN ADAYLARININ GERÇEK SINIFLARDA MİKRO ÖĞRETİM ÜZERİNE YANSITICI GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ
Bu makalenin amacı, gerçek sınıf ortamında yapılan mikro öğretimin katkılarını, öğretmen adaylarının gözünden incelenmesidir. Yakınsak araştırma deseni benimsenerek, 56 öğretmen adayının katılımı ile betimsel bir çalışma olarak desenlenmiştir. Veri çeşitlemesi amacıyla, nitel ve nicel veriler, anket ve yansıtıcı günlüklerden toplanmıştır. Bulgular, katılımcıların mikro öğretim uygulamasını onayladıklarını ve ileriki öğretmenlik deneyimi için yardımcı ve etkili bir yöntem olarak görüldüğünü göstermiştir. Özellikle materyal geliştirme, öğrencilere odaklanma ve ders planı hazırlama konusunda bu uygulamanın katkısının daha çok olduğu belirtilmiştir. Dönemin sonunda, katılımcıların çoğunun öğretmenlik için kendilerini hazır hissettiği, eksikliklerini fark ettiği ve bunları geliştirmek için bir yol bulabildiği tespit edilmiştir. Uygulamada, mentor öğretmenler konusunda olumsuz değerlendirmeler olduğu görülmüştür. Sonuçlar mikro öğretimin öğretmen adaylarının ihtiyacı olan daha fazla uygulama için önemli bir yöntem olduğu ve öğretmenlik uygulama alanına büyük katkılarının olduğunu göstermiştir.

Keywords
Mikro Öğretim, öğretmen adayları, öğretmenlik uygulaması, yansıtma.Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri