• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


SAVAŞ ALANLARI TURİZMİNİN BİR ÇEKİCİLİĞİ OLARAK ANTEP SAVUNMASI MİRASI: POTANSİYELİ VE GAZİANTEP TURİZMİ AÇISINDAN ÖNEMİ ÜZERİNE COĞRAFİ BİR DEĞERLENDİRME
Tarih boyunca Anadolu topraklarında gerçekleşmiş olan Truva Savaşı, Malazgirt Savaşı, Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı gibi önemli birçok savaştan dolayı, Türkiye’nin savaş alanları turizmi kapsamında değerlendirebileceği zengin bir mirası bulunmaktadır. Türkiye’deki bu mirasın turizme açılması, turizm geliri elde etmenin haricinde, kültürel mirasın korunması, toplumsal bellek ve ulusal kimliğin gelişimi bağlamında değer taşımaktadır. Bu bilinç doğrultusunda sürdürülen çalışmada, Gaziantep ilinin turizm alanındaki özgün ve üstün yönlerinden birini oluşturan Antep Savunması’na ait mirasın ön plana çıkarılması ve turizm potansiyelinin belirlenmesi yoluyla ilde turizmin gelişimine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Turizm mirasının ve potansiyelinin tespiti aşamasında turizm alanında faaliyet gösteren bazı kurumlara ait sayısal verilere ve tarihî kaynaklara başvurulmuş, savaş alanlarının dağılışını harita üzerine aktarmada Coğrafi Bilgi Sistemleri’nden yararlanılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Gaziantep, Antep Savunması, savaş alanları, turizm coğrafyası.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri