• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Abstract


ÜNİVERSİTE MEZUNİYET BEKLENTİLERİ ÖLÇEĞİNİN TÜRKÇEYE UYARLANMASI
Bu çalışma, Flores, Navarro ve DeWitz (2008) tarafından geliştirilen Üniversite Mezuniyet Beklentileri Ölçeği’nin (ÜMBÖ) Türkçeye uyarlanmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla öncelikle ölçeğin dil çevirisi yapılmıştır. Daha sonra Türkiye’nin kuzey doğusundaki bir üniversitede 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrenim gören gönüllü öğrencilerden veriler toplanmıştır. Veriler Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi ile test edilmiştir. Orijinal ölçek 19 maddeden oluşmaktadır. Analiz sonuçlarına göre dört madde Türkçe versiyonundan çıkarılmış ve iki faktörden oluşan bir yapı ortaya çıkmıştır. Faktörler mesleki beklentiler (MB) ve bireysel beklentiler (BB) olarak adlandırılmıştır. Bu 15 maddenin dokuzu MB altında ve diğer altısı ise BB altında gruplanmıştır.

Keywords
Faktör analizi, uyarlama çalışması, üniversite mezuniyet beklentisi.Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri