• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Aralık sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Abstract


SINIF DIŞI KONUŞMA ETKİNLİKLERİNİN İNGİLİZCE ÖĞRENENLER İÇİN FAYDALARI
Bu çalışmanın amacı, sınıf dışı konuşma etkinliklerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler için faydalarını incelemektir. Türkiye’de bir devlet üniversitesindeki 21 birinci sınıf öğrencisi, konuşma becerilerini geliştirmek için altı hafta boyunca yürütebilecekleri herhangi bir sınıf dışı etkinlik seçmeleri doğrultusunda teşvik edilmiştir. Altı hafta sonunda, öğrencilere açık uçlu sorulu, seçtikleri etkinlikler ve bu etkinliklerin algılanan faydalarını açığa çıkarmayı hedefleyen bir anket verilmiştir. Öğrencilerin seçtiği etkinlikler şu şekildedir: Fantastik Rol Yapma, Devam Eden Hikâye, Tartışma, Radyo Programı, Periscope’da Yayın. Bu etkinliklerin algılanan faydaları ile ilgili, neredeyse tüm öğrenciler etkinliklerin akıcı konuşmalarına, kelime ve telaffuz gelişimine ve problem çözme becerilerine katkı sağladığını belirtmişlerdir. Ayrıca, etkinliklerin kendine güven, eleştirel düşünme becerileri ve genel kültür açısından faydalı olduğu düşünülmüştür. Bu nedenle, sınıf dışı konuşma etkinliklerinin yaygın İngilizce programlarına dâhil edilmesi önerilebilir.

Keywords
Sınıf dışı etkinlikler, İngilizce, konuşma.Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri