• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


(Kök) Türk Tipografisinin Yazılı Eserlerde Font Olarak Kullanımında Görsel Sanatlar Destekli Bilişim Teknolojisinden Yararlanma ve Karabalgasun I Yazıtı Üzerine Font (Alyılmaz.Ttf) Denemesi
Çözümlendiği günden bu yana Orhun yazıtları üzerine yapılan çalışmalardaki metinler, genellikle Fin Atlası modeli ve Radloff Atlası modeli diye bilinen iki font kullanılarak oluşturulmuştur. Ancak her yazıtın kendine ait farklı bir yazım tarzı, sanat ve estetik değeri olduğu için her yazıta ait farklı bir font oluşturulması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada da bugüne kadar oluşturulmuş fontlar arasındaki farklara dikkat çekilerek, Karabalgasun I yazıtı için Cengiz ALYILMAZ gözetiminde yürütülen font oluşturulması sürecine ve bu font ile yazılmış Karabalgasun I yazıtı örneğine yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
(Kök)Türk Yazıtları, Karabalgasun I Yazıtı, tipografi font, Alyılmaz.ttf

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri