• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Öğretmen Eğitiminde Topluma Hizmet Uygulamaları Deneyimsel Bir Öğrenme Yaklaşımı
(Community Service-Learning in Teacher Education: An Experimental Learning Approach )

Yazar : Adnan KÜÇÜKOĞLU    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2012
Sayı : 4
Sayfa : 214-226
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.115


Özet
Eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması sürecinde 2006 yılında öğretmen eğitimi programlarına “Topluma Hizmet Uygulamaları (THU)” adı altında bir ders eklenmiştir. Toplumsal hizmet deneyimleri ile akademik öğrenme, kişisel gelişim ve vatandaşlık bilinci arasında anlamlı bağlantılar kuran bir öğrenme-öğretme yaklaşımı olarak kabul edilen THU öğrenenlerin sınıfta edindikleri teorik bilgilerle sınıfın dışındaki gerçek yaşamı birleştirme çabasının bir ürünüdür. THU dersi ile öğretmen adaylarında toplumsal duyarlık ve farkındalık, işbirliği, dayanışma, etkili iletişim ve öz değerlendirme becerilerini, toplumsal sorumluluk bilincini ve özgüveni geliştirerek nihayetinde bireysel ve toplumsal değerleri kazandırmak ve geliştirmek hedeflenmektedir. Bu yönüyle THU öğretmen eğitiminde deneyimsel bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma ile THU dersi ilgili literatür ve Türkiye’deki uygulama sonuçları kapsamında incelenmektedir.

Anahtar Kelimeler
Topluma hizmet uygulamaları, öğretmen eğitimi, sosyal farkındalık, sosyal sorumluluk.

Abstract
In order to improve education faculties in 2006, a course named Community Service-Learning (CSL) was added in pre-service teaching education programs. This course was designed not only to establish connection among community service experiences and academic learning, personal development and citizenship but also connect experiences between students’ real and academic life. This course was also aimed to increase individual and social values in terms of social awareness and sensibility, collaboration, solidarity, effective communication, self esteem, social responsibility. From this point of view, Community Service-Learning can be wieved as an experiential approach to give teacher education. This study examines related literature and result Turkish studies.

Keywords
Community service-learning, teacher training, social awareness, social responsibility.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri