• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Aralık sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Mitlerde Büyülü Gerçekçilik Üslûbu
(The Style of Magical Realism in the Myths )

Yazar : Mehmet Emin BARS    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2013
Sayı : 2/2
Sayfa : 219-230
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.146


Özet
Büyülü gerçekçilik Latin Amerika’nın roman alanında o yıllara kadar en üretken dönemi olarak bilinen 1950’ler ve 1960’larda farklı şekillerde ortaya çıkmış bir anlatım tarzıdır. Büyülü gerçekçilik kavramı, Türkiye'ye bir akım niteliğiyle 1980'li yıllarda ulaşır. Büyülü gerçekçilik, 20. yüzyılda postmodern sanat anlayışıyla önemli ölçüde işbirliği içinde görülür. Bu tarzla birlikte folklorik anlatım tarzı yeniden canlandırılmıştır. Büyülü gerçekçilik yeni bir sanat yaklaşımı değil, folklorik eserlerde geçmişten günümüze kadar uygulanan bir anlatım üslûbudur. Bu üslûba sadece edebiyatta değil sanatın, başta resim olmak üzere, hemen her dalında rastlamak mümkündür. Mitler ise olağanüstü niteliklere sahip kahramanların yaratıcılıklarını anlatan bir türdür. Mitler olağanüstü güce sahip kişilerin kutsal ve olağanüstü oluşlarını anlatır. Bu makalede büyülü gerçekçilik anlatım üslûbunun halk anlatılarından mitlerdeki varlığı incelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Mit, büyülü gerçekçilik, olağanüstülük, folklor.

Abstract
Magical realism is a type of narration style which appeared different ways in 1950’s and 1960’s that is known as the most prolific term of Latin America’s novel branch until those years. The concept of magical realism reaches to Turkey as a quality of movement in the 1980’s. Magical realism is seen in cooperation with postmodern sense of art significantly in 20’th century. Folkloric narration style is revived with this style. Magical realism is not a new art approach but it is a narration style which has implemented from past to present. It is probable to come across with this style not only in literature but also in every branch of art firstly painting. As to myths, it is a type which narrates the creatiuty of extraordinary powerful heroes. Myths narrate extraordinary powerful people’s being splendid and sacred. In this article, the existence of magical realism in myths will be analysed in folk narration.

Keywords
Myth, magical realism, extraordinary, folklore.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri