• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Turgut Uyar’ın Esrarengiz “Üçyüzbin”i
(Mysterious “Üçyüzbin” of Turgut Uyar )

Yazar : Fırat CANER    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2013
Sayı : 2/3
Sayfa : 133-138
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.168


Özet
Bu deneysel analiz çalışmasında Turgut Uyar’ın “üçyüzbin” başlıklı şiirinin gönderimleri İkinci Yeni şiirine yönelik anlamsızlık ithamlarında haklılık payının bulunup bulunmadığını tespit için incelendi. Şiirin başlığındaki sayının neyi ifade ediyor olabileceğine ilişkin çeşitli spekülasyonlar yapmak sureti ile olası yorumlar üretilmeye çalışıldı. Spekülasyonlar arasında en muhtemel olanının tarihsel verilerle desteklenmesine ve ikna edici hale getirilmesine uğraşıldı. Buna karşılık –çalışmayı yapan kişi Turgut Uyar hakkında bir doktora tezi yazmış ve bir de kitap yazmakta olan bir akademisyen olmasına rağmen- aşırı yorum sınırlarını içerinde yer almayan bir yoruma varılamadı. Sonuç olarak, İkinci Yeni şairlerinin anlamsız şiirler yazdıkları yönündeki iddiaların sebepsizce ortaya atılmadıkları kanaatine ulaşıldı.

Anahtar Kelimeler
Turgut Uyar, üçyüzbin, spekülasyon

Abstract
Turgut Uyar’s poem’s references which is titled "üçyüzbin", were examined to determine whether they have merit or not in terms of accusations of meaninglessness for Second New poetry in this empirical analysis study. Possible comments about what means the number on the title of the poem were produced by making some speculation. The most likely speculation among all, was supported with historical data and tried to make more persuasive. On the other hand – though the man who prepares this study, is an academician, he wrote a doctoral thesis about Turgut Uyar, and he is also writing a book- the study failed to reach an interpretation which is not within the boundaries of the extreme reviews. As a result, the study reached the conclusion that the accusations of nonsense poems written by the Second New poets, are claimed for no reason.

Keywords
Turgut Uyar, üçyüzbin, speculation

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri