• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TUVA TÜRKÇESİNDE PEKİŞTİRME EDATLARI
(INTENSITIVE PARTICLES IN TUVA TURKISH )

Yazar : Birol İPEK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 5/4
Sayfa : 1627-1650
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.1746


Özet
Bu çalışmada Tuva Türkçesinde kullanılan pekiştirme edatları ele alınmıştır. Çağdaş Türk lehçeleri içinde pekiştirme edatlarının yaygın kullanıldığı lehçelerden biri de Tuva Türkçesidir. Anlamı kuvvetlendirmek, yanlış anlaşılmaları önlemek için çeşitli edatlar pekiştirme işlevinde kullanılmaktadır. Çalışmada daha çok dilciler tarafından kabul edilen pekiştirme edatlarına yer verilmiştir. Bu edatlar, örnek cümleler ile tanıklanmıştır. Çalışmada “aan, ale, areyne, baza, be, bezin, bolgay, boor, çaa, çadavas, çe, çerle, çügle, daan, -dır, eves, ınçaş, ışkaş, ıynan, irgi, iyik, iyin, key, la, magat çok, ooda” olmak üzere toplam 26 pekiştirme edatına yer verilmiştir. Örnek metin içinde kullanılmayan pekiştirme edatlarına ise yer verilmemiştir.

Anahtar Kelimeler
Dil, tuva, lehçe, edat, pekiştirme.

Abstract
This study examines the intensitive particles that are used in Tuva Turkish. Tuva Turkish is one of the dialects among the contemporary Turkish dialects where intensitive particles are widely used. Various particles are used for reinforcement in order to strengthen the meaning and prevent misunderstandings. In the study, intensitive particles that are accepted by linguists are mostly covered. These particles are given in example sentences. In the study, a total of 26 intensitive particles are covered, including “aan, ale, areyne, baza, be, bezin, bolgay, boor, çaa, çadavs, çe, çerle, çügle, daan, -dır, eves, ıncaş, ışkaş ıynaan, irge, iyik, iyin, key, la, magat çook, ooda”. Intensitive particles that are not used in example text are not covered.

Keywords
Language, Tuva, dialect, perticle, intensitive.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri