• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Dede Korkut Eydür: ‘Oğul, Ol Nesne, Tarıglık Degül Tar Kıllık’dur; Ol Fi‘l Boşalmak Degül Yoşulmak’dur
(Dede Korkut Say: “My Son! That Object is not Tarıglık, It is Tar Kıllık; That Verb is not Boşalmak, It is Yoşulmak” )

Yazar : Sadettin ÖZÇELİK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2013
Sayı : 2/3
Sayfa : 47-52
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.197


Özet
Anlaşılmayan bir metni çözmek için kullanmamız gereken önemli ip uçlarından biri bağlamdır. Bağlamın kılavuzluğunda ilerlemek, karanlık noktaları önümüzde aydınlığa dönüştürmek, metni doğru anlamak ve doğru yolda ilerlemek kolaylaşır. Kelimeleri doğru okumuyorsak bağlam bizi yönlendirir ve bu yönlendirmeyle yeni ve farklı bir okuma yoluna girer onu deneriz. Okuma ve bağlam örtüştüğü zaman yolumuz ışık, gündüz ve aydınlık dolu bir sahile çıkmış olur. Bu makalede, Kan Turalı Boyı / Drs.92a.4’te geçen bir ibare ile ilgili basit bir yanlış yazım ve yanlış okumalardan kaynaklanmış sorunlar üzerinde durulmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Dede Korkut, taraklık/ tarıglıg; tar kıllık, boşal-, yoşul-.

Abstract
One of the important clues to use to solve an incomprehensible text is context. Guided by the context; it is easier to advance, convert light dark spots in front of us, to understand the text and advance on the right track. We are not reading the words correctly, context leads us and we enter a new and different way to read this orientation, we try it. When reading and context overlap time, our way comes to a beach which light, filled with the light of day. In this article, focuses on problems due to misspellings and incorrect readings with the an expression in the Kan Turalı Boyı/ Drs.92a.4.

Keywords
Dede Korkut, taraklık/ tarıklıg; tar kıllık, boşal-, yoşul-.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri