• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Dede Korkut Eydür: Kara Tagdan Aşar Olsan Aşıt Versün, Kanlı Sudan Geçer Olsan Geçit Versün!
(Dede Korkut Says: When You Want to Cross Over the Black Montain, My God Grant You Strait; When You Want to Pass the Wild Water, My God Grant You Passage )

Yazar : Sadettin ÖZÇELİK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2013
Sayı : 2/4
Sayfa : 61-68
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.236


Özet
Dede Korkut metni, çözülmesi gereken sorunlar için bize çoğu zaman farklı ipuçları sunar. Söz gelişi anlatıcı ozanın metnin farklı yerlerinde kullanmış olduğu benzer söyleyiş kalıpları, deyimler veya kelimeler bunlardan bazılarıdır. Bu ipuçları ile bağlamın kılavuzluğunda metni doğru anlamamız kolaylaşır. Yani Dede Korkut metni içerdiği örneklerle metindeki yanlış yazımlar veya yanlış okumalar konusunda bize ışık tutabilir. Bu makalede, Basat Tepegözi Öldürdügi Boy/ Drs.119a.11’de geçen aşağıdaki ibare ile ilgili yanlış yazım ve yanlış okumalardan kaynaklanmış sorunlar üzerinde durulmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Dede Korkut, dağ, aşıt, aşar ol-/ su, geçit, geçer ol-.

Abstract
Dede Korkut text offers different clues us for the problems to be solved most of the time. For instance, similar utterance patterns, words or phrases which the narrator poet had used in different parts of the text are some of them. To understand the text correctly easier guided by the context and these clues. So Dede Korkut text can shed light on us with examples contained in, about misspellings or incorrect readings in the text. In this article, focuses on problems due to misspellings and incorrect readings with the following expression in the Basat Tepegözi Öldürdügi Boy/ Drs.119a.11.

Keywords
Dede Korkut, dağ, aşıt, aşar ol-/ su, geçit, geçer ol-.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri