• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Valeh Hacılar'ın Dilinde Arkaik Sözler
(The Archaic Words in Valeh Hacılar’s Language )

Yazar : Bahadır GÜNEŞ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2013
Sayı : 2/4
Sayfa : 116-130
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.240


Özet
Karapapak / Terekeme Türklerinin önemli bir bölümü bugün Gürcistan sınırları içinde bulunan Borçalı’da yaşamaktadır. Borçalı, zengin mazisinin yanında dil, edebiyat gibi kültür bilimlerini ilgilendiren konularda yetiştirdiği şair ve yazarlarıyla öne çıkmaktadır. Bölgede yetişen söz konusu şairlerin en önemlilerinden biri olan Valeh Hacılar, bilim adamı kimliğini yaşadığı sürece başarıyla taşımak yanı sıra adından söz ettirecek şiirler de kaleme almıştır. Bu çalışmada Hacılar’ın şiirlerinde tespit edilen ve birer arkaik söz olarak değerlendirilebilecek kelimeler üzerinde durulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Karapapak / Terekeme, Borçalı, Valeh Hacılar, şiir, arkaik söz

Abstract
Most of Karapapak / Terekeme people live in Borçalı in today is located within of Georgia. Borçalı next to the rich history of the language, literature, culture science concerning such issues as raised stands out with poets and writers. Valeh Hacılar lived in this area and it was a successful scientist and a good poet and he to successfully move as long lived as well as to make his poems have been written. In this study detected in Hacılar’s poems and can be considered as an archaic words will focus.

Keywords
Karapapak / Terekeme, Borçalı, Valeh Hacılar, poem, archaic word

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri