• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Türkmen Türkçesinde /-Ay/ Ekinin Tezlik İşlevi
(Modal Function of the “-Ay” Suffix in Turkmen Turkish )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3/1
Sayfa : 132-137
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.259


Özet
Türkmen Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasında şekil bilgisi açısından az da olsa farklılıklar görülmektedir. Bu farklı yapılardan bazılarının Türkmenistan’da yapılan çalışmalarda da tüm yönleri ile izah edilmediği için, değerlendirilmesi zorlaşmaktadır. -Ay eki de bunlardan biridir. Bu ekin bazı işlevleri tam izah edilmemiştir. Bu yüzden kimi zaman gereksiz kullanım gibi görünmektedir. Bu çalışmada ekin farklı bir yönüne, tezlik işlevine değinilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Türkmen Türkçesi, Türkmence, /-Ay/ eki.

Abstract
There are differences between Turkmen Turkish and Turkey Turkish in terms of morphology although there are not so many of them. Because some of these differences have not been studied in detail even in studies in Turkmenistan, their evaluation becomes more difficult. The use of is one of such differences. Some functions of this suffix have not been explained completely. Therefore, the use of this suffix is considered useless in some explanations. A different function of this suffix, its modal function, is examined in this study.

Keywords
Turkmen Turkish, Turkmen language, /-Ay/ suffix.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri