• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Mart 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Bağdaşıklık ve Tutarlılık Bakımından Lise ve Üniversite Öğrencilerinin Yazılı Anlatım Becerileri
(Writing Skills of High School and University Students in Terms of Coherence and Consistency )

Yazar : Pelin SEÇKİN  Nazmi ARSLAN, Selma ERGENÇ  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3/1
Sayfa : 340-353
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.269


Özet
Bu çalışmanın amacı lise ve üniversite öğrencilerinin yazılı anlatımlarında bağdaşıklık unsurlarını kullanımlarını ve tutarlılık düzeylerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda 9 ve 11. sınıflardan olmak üzere 40 lise öğrencisi ile 1 ve 3. sınıflardan olmak üzere 40 üniversite öğrencisi örneklem olarak seçilmiştir. Öğrencilere üç cümlelik bir giriş paragrafı verilmiş ve bu paragraftan hareketle öğrencilerden öyküleyici bir metin yazmaları istenmiştir. Öğrencilerin yazdıkları metinlerdeki bağdaşıklık unsurları ve tutarlılık düzeyleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin yazma uygulamalarındaki bağdaşıklık ve tutarlılık düzeylerinin belirlenmesinde Coşkun (2005) tarafından doktora tez çalışması kapsamında hazırlanan Bağdaşıklık Düzeyi Değerlendirme Ölçeği ve Öyküleyici Anlatım Tutarlılık Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Bağdaşıklık, tutarlılık, yazılı anlatım, Türkçe öğretimi.

Abstract
The aim of this study is determine the level of using coherence elements and consistency on the written expressions of high school and university students. Accordance with this purpose 40 high school students in grades 1 and 3 and 40 university students in grades 1 and 3 selected as a sample. Students were given three sentence introductory paragraph and were asked to write a text of this paragraph. Levels of coherence elements and consistency of the text written by students have been identified. Determining the levels of coherence and consistency in students writing, The Scale for Evaluating Cohesion Level and The Scale for Evaluating Coherence in Story which prepared under doctoral thesis by Coskun (2005) was used.

Keywords
Coherence, consistency, writing, Turkish education

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri