• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

XVIII. YÜZYIL DİVAN ŞİİRİNDE HAT MALZEMELERİ
(CALLIGRAPHY MATERIALS OF DIVAN POETRY IN 18TH CENTURY )

Yazar : Mutlu Melis ÖZGERİŞ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3/2
Sayfa : 167-193
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.271


Özet
İslamî bir sanat olan ve Türkler tarafından geliştirilen, maddî ve manevî kültürün izlerini taşıyarak günümüze ulaşan hat sanatı, şair ve şiir asrı diye de anılan XVIII. yüzyılda şairlerin kullandığı, kavram çeşitliliği dolayısıyla şiirlerinde yararlandıkları bir alan olur. XVIII. yüzyıl divanlarına bakıldığında özellikle hat sanatıyla ilgili alet ve usullerden şiirlerde bahsedildiği, yazı malzemelerinin gerçek anlamlarının yanı sıra değişik benzetmelerle kullanıldığı görülür.

Anahtar Kelimeler
XVIII. yüzyıl, şiir, hat, yazı, malzeme.

Abstract
Calligraphy by which Turks are developed, the islamic art, extant by carrying traces of material and spiritual culture becomes a field that benefited the diversity of concept in the their poems, uses of poets in the XVIII century is referred "the poet and the poem century". When ıt is looked at the divans in the 18century, especially ıt is seen that mentioned from methods and concepts related of calligraphy in the poem, writing materials are used to various parables as well as real meaning of them.

Keywords
XVIII. century, poetry, calligraphy, writing, material.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri