• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Bir Eğitim Kurumu Olarak Ahilik ve Hülya Taş’ın “Günümüz Bursa Esnafında Ahilik Kültüründen İzler”Adlı Eseri
(Ahi Community as an Educational Institution and “Marks of Ahi Community Culture on Today’s Bursa Craftsman” by Hülya Taş )

Yazar :   Ekleyen  Sıddık BAKIR
Türü : Kitap Tanıtım ve Değerlendirme
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3/1
Sayfa : 406-415
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.292


Özet
Bu makale esas itibariyle ahlaki, dinî, sosyal ve kültürel değerler bütünü olan ahilik teşkilatını, ahilik teşkilatının eğitim ile ilişkisini ve Hülya TAŞ tarafından hazırlanan “Günümüz Bursa Esnafında Ahilik Kültüründen İzler” adlı eserin tanıtımını konu almaktadır. Makalede ayrıca Türk halk bilimi ve ahilikle ilgili başarılı çalışmalar yapan Hülya TAŞ’ın öz geçmişine ve akademik çalışmalarına da yer verilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Ahilik, fütüvvet, eğitim, Hülya Taş, halk bilimi.

Abstract
This article is about Ahi community comprising of moral, religious, social and cultural values; the relationship between Ahi community and education; the presentation of the study named“Marks of Ahi Community on Today’s Bursa Craftsman”written by Hülya TAŞ in essence. In addition, the article gives publicity to the autobiography of Hülya TAŞ who has done successful studies aboutTurkish folklore and Ahi community and her academic studies.

Keywords
Ahi community, Turkish-Islamic guild, education, Hülya Taş, folklore.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri