• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Aralık sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Çinli Tarihçi Wu Yugui’nin Çince Kaynaklarda Geçen Eski Türk Tarihi ile İlgili Çalışmaları
(Chinese Historian Wu Yugui’s Studies from Chinese Sources on Ancient Turkic History )

Yazar : Tuba YALINKILIÇ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3/1
Sayfa : 85-95
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.297


Özet
Birbirleriyle komşu olan milletlerin tarih kayıtları arasında da paralelliklerin olduğu bilinmektedir. Çinliler ve Türkler tarih boyunca birbirleriyle sıkı ilişkiler içinde bulunmuş; bu sebeple de birbirlerinin tarihî kaynaklarına konu olmuşlardır. Çin’de ve Türkiye’de Çin-Türk ilişkilerini araştıran birçok bilim adamı vardır. Bu bilim adamlarından biri de Çinli tarihçi Prof. Dr. WU Yugui’dir. Bu makale, Prof. Dr. WU Yugui’nin öz geçmişini, eserlerini ve eski Türk tarihi ile ilgili çalışmalarını konu edinmektedir.

Anahtar Kelimeler
Çin-Türk ilişkileri, eski Türk tarihi, Çince kaynaklar, Prof. Dr. WU Yugui

Abstract
Parallelism on historical sources too is known to exist between neighboring nations’ history archives. Chinese and Turks had maintained close relationships along history, thereby have been subject matter of each other’s historical sources. There are lot of scholars in both China and Turkey researching Chinese-Turk relationships. One of those scholars is the Chinese historian Prof. Dr. WU Yugui. This article covers Prof. Dr. WU Yugui’s biography, his works and his studies over ancient Turkic history.

Keywords
Chinese-Turkic relations, ancient Turkic history, Chinese archives, Prof. Dr. WU Yugui

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri