• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Lugaz ve Nedîm’den Bir Örnek
(Riddle and an Example from Nedim )

Yazar : Sibel ÜST    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3/1
Sayfa : 210-217
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.303


Özet
Bu çalışmada başlangıcı Arap edebiyatına dayanan lugaz hakkında bilgi verilecektir. Lugaz kelimesinin anlamaları üzerinde durulacaktır. Edebiyatta nasıl bir yer edinmiştir soruları cevaplanacaktır. Bununla birlikte Nedîm’in Dîvânı’ndan alınan bir örnek metin de çözümlenecektir. Daha sonra incelemeden elde edilen sonuçlar ifade edilecektir. Bu çalışmada başlangıcı Arap edebiyatına dayanan lugaz hakkında bilgi verilecektir. Lugaz kelimesinin anlamaları üzerinde durulacaktır. Edebiyatta nasıl bir yer edinmiştir soruları cevaplanacaktır. Bununla birlikte Nedîm’in Dîvânı’ndan alınan bir örnek metin de çözümlenecektir. Daha sonra incelemeden elde edilen sonuçlar ifade edilecektir.

Anahtar Kelimeler
lugaz, edebiyat, mu’amma, Nedîm.

Abstract
In this study, t In this study, the information will be given about the begining of riddle based on Arabic literature. It will focus the meanings of riddles. How has a place in literature questions will be answered about riddles. However, an example of text from Nedim’s Divan will be resolved. Then the results obtained from this study will be referred to. In this study, t In this study, the information will be given about the begining of riddle based on Arabic literature. It will focus the meanings of riddles. How has a place in literature questions will be answered about riddles. However, an example of text from Nedim’s Divan will be resolved. Then the results obtained from this study will be referred to.

Keywords
riddle, literatüre, conundrum, Nedim

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri