• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

“AHLAT ARKEOLOJİK KAZISI ÇİNİ ÖRNEKLERİ VE EL SANATLARI SERGİSİ” ÜZERİNE
(ON “POTTERY SAMPLES AND HANDICRAFT EXIBITION FOR AHLAT ARCHEOLOGICAL EXCAVATION” )

Yazar : Mahmut DOĞRU    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3/3
Sayfa : 238-247
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.350


Özet
Selçukluların kültür ve sanat merkezlerinden Ahlat’ta 50 yılı aşkın bir süredir arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Bu kazılarda Selçuklu dönemini farklı boyutlarıyla yansıtan pek çok eser ortaya çıkarılmıştır. Bitlis Eren Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencileri, Ahlat’ta gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkarılan çini ve seramik eserlerden hareketle bir süreden beri kendi atölyelerinde benzerlerini yapmaktadırlar. Bu yazı, Bitlis Eren Üniversitesinde yapılan ve Anadolu Selçuklularını ve Ahlat’ı farklı yönleriyle tanıtan eserlerin Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Schönbrunn Sarayı’nda (Schloß Schönbrunn) 25-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında sergilenmesini ve bu kapsamda gerçekleştirilen faaliyetleri konu edinmektedir.

Anahtar Kelimeler
Bitlis Eren Üniversitesi, Selçuklu dönemi eserleri, Ahlat, arkeolojik kazı, çini, Viyana, sergi.

Abstract
Archeological excavations have been conducted for more than 50 years in Ahlat being one of the culture and art centers of Seljuks. In these excavations, a good deal of artworks which reflect the Seljuk period in different dimensions have been revealed. Lecturers and teachers of Bitlis Eren University have been working on pottery and ceramic works in their workshops for a while based on those excavated from Ahlat. This paper is related to the exhibition of artworks which were made in Bitlis Eren University and introduce Anatolian Seljuks and Ahlat in different aspects at Schönbrunn Palace (Schloß Schönbrunn) in Vienna, capital of Austria between 25-31 August 2014 and the activities conducted within this scope.

Keywords
Bitlis Eren University, Seljuk period works, Ahlat, archeological excavation, pottery, Vienna, exhib

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri