• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

THE IDEAL READER PERCEPTION OF PRE-SERVICE TEACHERS
(ÖĞRETMEN ADAYLARININ İDEAL OKUR ALGILARI )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3/4
Sayfa : 148-159
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.360


Özet
Yirminci yüzyılın son çeyreğine kadar ortaya konan edebi eleştiri kuramları, ya metni ya yazarı ya da yazarın içinde yetiştiği dönemi dikkate alarak eleştiriyi gerçekleştirmiştir. Öte yandan okur merkezli eleştiri kuramları, alımlama estetiği, feminist eleştiri, izlenimci eleştiri gibi kuramlar okuru eleştirinin merkezine almışlardır. Bu bağlamda okur kavramı üzerinde durmak ve ideal okur alımlamasını belirlemek gerekmektedir. Bu araştırma, öğretmen adaylarının “ideal okur” kavramı üzerine düşüncelerini, değerlendirmelerini belirlemek için gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ideal okurun okuduğunu anlayan, yorumlayan ve okuduklarına eleştirel bakan bir okur tipi olduğu katılımcılar tarafından öne çıkarılmıştır. Ayrıca ideal okur bir alıcı, öğrenici olarak algılanmış bu doğrultuda ideal okur obeze, kütüphaneye, marketteki müşteriye benzetilmiştir. Bununla birlikte öğretmenler, arkadaşlar ve sıklık düzeyi düşük de olsa, aile bireyleri ideal okur olarak işaret edilmiştir. Aynı zamanda katılımcıların okuma eylemini eğlenmek, birtakım bilgileri edinmek için faydacı bir bakış açısıyla gerçekleştirdikleri söylenebilir.

Anahtar Kelimeler
İdeal okur, öğretmen adaylarının algıları, okur, okuma.

Abstract
Literature theories presented till the last quarter of 20th century has carried out criticism by considering either text, writer or the period of the writer has grown up. On the other hand; theories such as reader response theories, reception theory, feminist criticism place the reader in the center of the criticism. Accordingly, it is necessary to work on concept of reader and to define perception of participants about ideal reader. The current study is conducted to determine pre-service teachers’ ideas and evaluation of “ideal reader”. In the study, it is emphasized by the participants that ideal reader is anyone who comprehend, interpret and criticize the text. Moreover, ideal reader was perceived as receptor, trainee by participants; that’s why, he was likened to an obese, library, consumer in a market. Nevertheless, friends and family members were referred as ideal readers, especially teachers. Furthermore, it can be said that participants have pragmatist perspective about reading and they read for pleasure and information.

Keywords
Ideal reader, perception of pre-service teachers reader, reading.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri