• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

DEDE KORKUT HİKÂYELERİ’NDEKİ METAFORLAR
(THE METAPHORS ON DEDE QORQUT STORIES )

Yazar : Nurullah ŞAHİN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 6/1
Sayfa : 84-114
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.3776


Özet
Dede Korkut Hikâyeleri, şüphesiz ki Türk hikâyeciliğinin en önemli yapı taşlarından birisidir. Türk kültür ve edebiyat tarihinin parlak geçmişini göstermesi bakımından çok önemli verileri bünyesinde barındıran hikâyeler üzerinde birçok çalışma yapılmış ve hâlâ da yapılmaktadır. Bu araştırmada ise hikâyelerdeki metaforlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Metafor bakımından oldukça zengin sayılabilecek bir içeriğe sahip olan Dede Korkut Hikâyeleri, o dönem toplumunun algı ve zihin dünyasındaki zenginliği gözler önüne sermesi bakımından da önem teşkil etmektedir. Çalışma, tarama modelinde, doküman incelemesi tekniği kullanılarak yapılmış bir araştırmanın ürünüdür.

Anahtar Kelimeler
Metafor, Dede Korkut, Dede Korkut Hikâyeleri.

Abstract
Dede Korkut Stories is one of the most important components of Turkish Story. Many studies have been conducted on the stories that incorporate very important data which shows glorious history of the Turkish Culture and Literature. In this study, we have aimed to determine the metaphors on the stories. Metaphor: Dede Korkut stories that have contribute rich content, is very important to show rich of perception and mind. Research is a kind of document review.

Keywords
Metaphor, Dede Qorqut, Dede Qorqut Stories.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri