• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Mart 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

BÜYÜK TÜRKMEN ŞAİRİ MOLLA NEFES
(GREAT TURKMEN POET MOLLA NEFES )

Yazar : Metin DEMİRCİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 6/1
Sayfa : 312-330
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.3793


Özet
19. asır Türkmen şiirinin önemli isimlerinden Molla Nefes, hakkında çok az bilgi bulunan, Türkiye’de henüz yeteri kadar akademik araştırmalar yapılmayan ediplerdendir. Satır aralarında kalmış belli bilgilerden başka üzerine derinlemesine araştırma ve inceleme yapılması sadece Türkmen edebiyatında yeri ve öneminin tespit edilmesi için değil 19. asır genel Türk edebiyatının değerini ortaya koyma adına da önemli veriler ortaya koyacaktır. Türkmen edebiyatının aşk mülkünün sultanını tanıtma adına bu çalışma ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Aşırov’un ve Asker’in yayınlarından hareketle şairin hayatı, onunla ilgili yapılan çalışmalar verilmiştir. Ulaşılan başka kaynaklar ayrıca gösterilmiştir. Burada Türkiye dışı yayınların bazısı Aşırov’un yayınında geçen kaynaklardır. Verilen bilgiler, Aşırov ve Asker’in yayınlarından Azerbaycan ve Türkmen Türkçesiyle hazırlanan yayınlardan aktarılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Molla Nefes, Tanrıverdi, Türkmen edebiyatı.

Abstract
Molla Nefes, one of the important figures of 19th century Turkmen poem, is one of the literary characters about whose life too little information is known and upon whom sufficient academic studies have not been done yet especially in Turkey. Doing in-depth research and examination upon him apart from certain information hidden between the lines shall reveal important data not only in establishing his place and importance in Turkmen literature but also in revealing the value of the 19th century general Turkish literature. The present study has appeared and been done so as to introduce this “sultan of the love property” of the Turkmen literature. The studies having been done about the poet and his life have been included into the present study, with reference to the publications of Ashırov and Asker. Other resources reached have also been shown. In the present study, the study of Ashırov and Asker were available. Here the publications shown as out-of-Turkey are not the publications reached but the publications available in the publication of Ashırov. Thus, the information given has been transferred from the publications prepared by us in Azerbaijani Turkish and Turkmen Turkish by taking advantage of the publications of Ashırov and Asker.

Keywords
Molla Nefes, Tanrıverdi, Turkmen literature.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri