• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ESKİ TÜRK KADIN HEYKELLERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
(THOUGHTS ON ANCIENT TURKISH WOMAN SCULPTURES )

Yazar : Semra ALYILMAZ  Cengiz ALYILMAZ  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3/4
Sayfa : 1-33
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.382


Özet
Türk boyları arasında kadının yeri hakkında bugüne kadar pek çok görüş ileri sürülmüş ve kadının aile, toplum ve millet hayatındaki yeri ve önemi dile getirilmiştir. Dile ait unsurlar, arkeolojik bilgi, bulgu ve belgeler de kadının Türk toplumundaki yerinin ve öneminin belirlenmesinde ilgililerine son derece önemli veriler sunmaktadır. Eski Türk Kadın Heykellerinin Düşündürdükleri başlıklı makalede Türk dünyasının farklı bölgelerinde ortaya çıkarılmış Eski Türk dönemine ait kadın heykellerinden hareketle kadının Türk boyları içindeki yeri somut objelerle belirlenmeye çalışılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Eski Türk boyları, kadın heykelleri, bediz, kadının eski Türk boyları içindeki yeri.

Abstract
A variety of views has been asserted on the status of woman in Turkish tribes so far; place and importance of woman in family, society and community life have been discussed. Language-related factors, archeological knowledge, findings and documents provide very significant data to determine the place and importance of woman in Turkish society for those interested in this field. In this article titled “Thoughts on Ancient Turkish Woman Sculptures”, it is attempted to determine the place of woman in Turkish tribes by means of concrete objects taking stand from the woman sculptures of Ancient Turkish period excavated from different regions of Turkish world.

Keywords
Ancient Turkish tribes, woman sculptures, bediz, place of woman in ancient Turkish tribes.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri