• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

CENGİZ DAĞCI’NIN ROMANLARINDA SAVAŞTA SAVRULAN HAYATLAR
(SCATTERED LIVES AT WAR IN THE NOVELS OF CENGIZ DAĞCI )

Yazar : Alev SINAR UĞURLU    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 6/1
Sayfa : 238-255
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.3828


Özet
Cengiz Dağcı baskıların, zulümlerin, işkencenin, sürgünlerin, insanın insana yaşatabileceği her türlü acının tanığı olmuş, yurdu kaybetmenin ıstırabını bizzat yaşamıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Varşova’da eşi Regina ile kaderleri kesişmiş, savaşın sonunda Londra’ya yerleşmişlerdir. İngiltere, Cengiz Dağcı ve kader arkadaşı için yeni bir başlangıçtır. Bir Kırım Türkü ile bir Polonyalı beraberce pek çok sıkıntıya katlanarak, memleketlerinden, ailelerinden, kültürlerinden çok uzakta kendilerine yeni bir hayat kurarlar. Cengiz Dağcı ve Regina’nın hayatlarına bakıldığında sert esen bir rüzgârın önünde çaresizce uçuşan nesneler misali savaşın da onları anavatanlarından koparıp hayatlarını alt üst ettiği, bu alt üst oluş, bu dağılma ile eski yaşamlarını ortadan kaldırdığı, kendi iradeleri dışında oradan oraya savurup saçtığı görülmektedir. Bu çalışmada Cengiz Dağcı’nın II. Dünya Savaşı’nı konu alan romanlarında savaşın yazar ve eşinin hayatında olduğu gibi bireyler için bir kader haline gelip onların hayatlarını nasıl alt üst ettiği, yurtlarından koparıp başka diyarlara nasıl savurduğu ve bu savruluşun aslında milletlerin savruluşu olduğu yansıtılmaya çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Cengiz Dağcı, II. Dünya Savaşı, Savruluş, Kader, Roman.

Abstract
Cengiz Dağcı had endured all kinds of oppressions, tyrannies, torments, exiles; every sort of agony that can be inflicted by a human being to a fellow human being. He personally experienced the sorrow of losing one’s homeland. During the World War II; his path crossed with Regina, his future wife, in Warsaw. They settled in London after the war. England is a new beginning for Cengiz Dağcı and his wife. A Crimean Turk and a Pole withstand many obstacles together and build a new life far away from their motherlands, families and cultures. With a glimpse to Cengiz Dağcı’s and Regina’s life; it can be said that the war tore them from their homes, turned their lives upside-down; thus destroyed their past lives and scattered them against their wills like a wind scattering falling leaves. In this work, it is aimed to reflect how the war changes the lives of the characters in Dağcı’s World War II themed novels and hurls them to foreign lands, the resemblance of this to the personal life of the author and how the fates of these characters are in fact the fates of their nations.

Keywords
Cengiz Dağcı, World War II, Scattering, Fate, Novel.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri