• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

GÜRCÜ YAZAR İLİYA ÇAVÇAVADZE’NİN “YOLCUNUN YAZILARI” ADLI ROMANININ TÜRKÇE ÇEVİRİSİNDEKİ DİL OYUNLARI ÜZERİNE İNCELEME
(GEORGIAN WRITER ILIA CHAVCHAVADZE INVESTIGATION ON THE LANGUAGES OF THE TURKISH TRANSLATION OF THE “JOURNEY WRITTEN” )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 6/1
Sayfa : 331-345
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.3835


Özet
19. yüzyıl Gürcü edebiyatının ve siyasal yaşamının en önde gelen isimlerinden biri olan İliya Çavçavadze, Gürcistan'ın toplumsal gelişmesinin çok önemli bir dönemini oluşturur ve karmaşık olgusuyla dikkat çeker. Bir geçiş dönemi yazarıdır. Yapıtlarında dönemi için çok büyük önem taşıyan toplumsal sorunları sergilemiş, bu sorunlara çözüm getirebilmek için yaratıcı ideolojisinin silahıyla büyük bir mücadele veren bir kişidir. Bu çalışmamızdaki amaç; Gürcü yazar İliya Çavçavadze’nin en önemli eserlerinden biri olan Yolcunun Yazıları (მგზავრის წერილები) adlı romanının Türkolog Asmat Caparidze tarafından Türkçe çevirisi yapılan eserdeki dil oyunlarını tespit etmektir. Eserin tespit edilmesi sonucu çevirinin dilsel ve anlamsal açıdan oldukça başarılı olduğu, fakat dil oyunları çerçevesinde birtakım sorunları da beraberinde getirdiği tespit edilmiştir. Bu sorunlar kaynak metindeki sözcük düzeyinden kaynaklanmaktadır. Konu ilişkisi ve amaç dil özellikleri göz önünde bulundurularak dil oyunlarının sorunlarının çözümü için de öneriler getirilmiş ve tespit edilirken Türk Dil Kurumunun Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü, Eter Mamulia Türkçe-Gürcüce Deyimler Sözlüğü ve Türkçe-Gürcüce iki ciltlik sözlük kullanılmıştır.

Anahtar Kelimeler
İliya Çavçavadze, Yolcunun Yazıları, dil oyunları, dilsel, anlamsal.

Abstract
One of the most prominent names in 19th century Georgian literature and political life, Ilia Çavçavadze constitutes a very important period in the social development of Georgia and draws attention with its complexity. It is a transitional period. He exhibits social problems of great importance for his period in his works and is a person who struggles with the weapon of his creative ideology in order to solve these problems. The purpose of this study is; One of the most important works of the Georgian writer Iliya Çavcavadze, Yolcunun Yazıları (მგზავრის წერილები) is to detect the language plays of the novel, which was translated into Turkish by the Turkishologist Asmat Caparidze. It has been found that the translation of the end result is quite successful in terms of linguistic and semantic, but also brings some problems in the context of language games. These problems stem from the word level in the source text. When proposals were made for solving the problems of language games in consideration of topic relation and aim language characteristics, Turkish Language Institution's Proverbs and Idioms Dictionary, Eter Mamulia Turkish-Georgian Idioms Dictionary and Turkish-Georgian two volume dictionaries were used.

Keywords
Iliya Çavçavadze, Journey Written, language games, linguistic, semantic.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri