• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KEMALETTİN TUĞCU’NUN ESERLERİNDE KÖTÜLÜĞE MARUZ KALAN ÇOCUKLAR
(THE CHILDREN WHO HAVE BEEN EXPOSED TO EVIL IN KEMALETTİN TUĞCU’S NOVEL )

Yazar : Elif Emine BALTA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 6/3
Sayfa : 1520-1535
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.3902


Özet
Kemalettin Tuğcu içinde yaşadığı toplumun ve dönemin anlayışını Türk edebiyatına kazandırdığı 400’e yakın sayıda eserde yansıtmış ve birkaç nesil okuru etkilemiştir. Eserleri, edebî dil ve roman tekniği bakımından eleştiriler almış olmasına rağmen, Türk toplumunu 1940’lı yıllardan itibaren etkilemeye devam etmiştir. Zengin-fakir, kentli-köylü, öz-üvey, eğitimli-eğitimsiz, güçlü-zayıf gibi ele aldığı karşıtlıkların hemen hepsi iyilik ve kötülük temelinde yükselir. Eserlerde iyilikten ziyade kötülük çarpıcı ve dikkate değerdir. Bunun en önemli sebebi kötülüğe maruz kalanların çocuk olmasıdır. Bu inceleme, Kemalettin Tuğcu’nun ortaya koyduğu eserlerde kötülük kavramını araştırmaya odaklanmış, kötülüğün kurgulanması çocuk istismarı sınırlılığında incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Türk çocuk edebiyatı, Kemalettin Tuğcu, kötülük, toplumsal hayat, istismar.

Abstract
Kemalettin Tuğcu has been reflected the understanding of the time and the society that he lived in his works that close to the 400 which have been brought to the Turkish Literature and he has been affected a few generations of readership. Although his works has received criticism in terms of technique and literary language of the novel, the explanations that contain the works that he has developed impress the Turkish society from 1940. Almost all of the controversies that he discussed such as poor-rich, urban-peasant, self-step, educated- uneducated, strong-weak are rise in the basis of goodness and evilness. The principal reason of the evilness has been stunning and remarkable in his works rather than the goodness is the children heroes has been exposure to evilness. This review has been focused to search the evilness that Kemalettin Tuğcu revealed in his works and it has been searched with the limitations of editing the evilness, child abuse.

Keywords
Turkish Children’s Literature, Kemalettin Tuğcu, evilness, social life, child abuse.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri