• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

A HISTORICAL AND CRITICAL SURVEY OF COMPARATIVE LITERATURE IN TURKEY
(TÜRKİYE’DE KARŞILAŞTIRMALI EDEBİYATIN TARİHSEL VE ELEŞTİREL DEĞERLENDİRİLMESİ )

Yazar : Elmas ŞAHİN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 6/4
Sayfa : 2448-2472
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.3974


Özet
This study presents a historical and critical evaluation of the studies of comparative literature in the Turkish, focusing on literary studies in the field of comparative literature and comparative (cultural) studies from the past to day. It is also discussed here what theoretical and practical approaches and perceptions of the Turkish academics related to comparative literature in a new comparative (cultural) literary light are. On the other hand, comparative studies are being observed comparing the situation of comparative literature in Turkey to the other countries’ ones with minuses and pluses. Whereas, establishment of departments of Comparative literature in Turkey have been possible after the 1990s, comparative studies dating back a thousand years before the past are also brought to the light.

Anahtar Kelimeler
Comparative literature, theory, perception, classic Turkish literature, modern Turkish literature.

Abstract
Bu çalışma, geçmişten günümüze karşılaştırmalı edebiyat ve karşılaştırmalı (kültürel) çalışmalar alanında yapılan edebi çalışmalara odaklanarak, Türkçedeki karşılaştırmalı edebiyat çalışmalarının tarihsel ve eleştirel bir değerlendirmesini sunuyor. Türk akademisyenlerinin karşılaştırmalı edebiyata olan teorik ve uygulamalı yaklaşımlarının ne olduğu, karşılaştırmalı edebiyat disiplini ve yeni bir karşılaştırmalı (kültürel) edebiyat ışığında, nasıl bir karşılaştırmalı edebiyat algısı taşıdıkları da burada tartışılıyor. Diğer yandan, Türkiye’deki karşılaştırmalı edebiyatın durumu eksi ve artılarıyla, diğer ülkelerinkiyle karşılaştırılarak, karşılaştırmalı çalışmaların izi sürülüyor. Türkiye’de karşılaştırmalı edebiyat kürsülerinin kurulması 1990’lardan sonra mümkün olsa da geçmişi bin yıl öncesine dayanan karşılaştırmalı çalışmalar da gün ışığına çıkarılıyor.

Keywords
Karşılaştırmalı edebiyat, kuram, uygulama, klasik Türk edebiyatı, modern Türk edebiyatı.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri