• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KURGUDAN GERÇEĞE OSMAN NEVRES
(FROM FICTION TO REALITY OSMAN NEVRES )

Yazar : Tülin ARSEVEN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 6/4
Sayfa : 2473-2482
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.3981


Özet
A. İlhan’ın sanat anlayışının özünü toplumcu gerçekçilik oluşturur. Ona göre yazar gerçekleri olduğu gibi yansıtmalıdır. Aynanın İçindekiler dizisinde A. İlhan romanlarında anlattığı olayları bir aynada gördüğünü ancak aynanın puslu olduğunu özellikle belirtmektedir. Aynanın İçindekiler dizisindeki romanlarında A. İlhan, Kurtuluş Savaşı ile 27 Mayıs 1960 İhtilâli arasında gelişen toplumsal olayları ele alır. Bu romanlardan biri de Dersaadet’te Sabah Ezanları’dır. Yazar bu romanında -diğerlerinde de görüleceği gibi- anlattığı olayları belgeleyen gazete kupürlerinden, Meclis tutanaklarından kimi zaman alıntılar yapmıştır. Bu tavır, dikkatlerin romanın şahıs kadrosu içinde yer alan bir isim üzerine toplanmasına yol açmıştır. Bu isim Osman Nevres adında genç bir adamdır. Kaynaklar gözden geçirildiğinde Osman Nevres adında birkaç önemli isme rastlanmaktadır. Bu çalışmada A. İlhan’ın sanat anlayışı göz önüne alınarak, roman kişisi Osman Nevres’in kim olduğu sorusu tartışmaya açılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Osman Nevres, Hasan Tahsin, Attila İlhan, roman.

Abstract
The essence of A. Ilhan’s artistic point of view is socialist realism. According to him, the writer should reflect the truth as it is. He believes that the artist should guide the society with his works. In the sequence Reflections in the Mirror, A. Ilhan states that he saw the events described in his novels in the mirror but the mirror was foggy. A. Ilhan narrates the social events that happened between the War of Independence and the coup of 27 May 1960 in the Reflections in the Mirror. One of the novels of this series is Dersaadet’te Sabah Ezanları (Morning Azan in Dersaadet). The author has made quotations from newspaper clippings, Assembly minutes that document the events he describes in his novel - as will be seen in others. This attitude has led to the attention being concentrated on a particular name among novels characters. The hero is a young man named Osman Nevres. When sources are examined, there are a few important people named Osman Nevres. In this study, considering A. Ilhan's opinions on art, the question of who the novelist Osman Nevres is, has been debated.

Keywords
Osman Nevres, Hasan Tahsin, Attila İlhan, novel.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri