• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

AHMET BAYTURSINOĞLU VE KAZAK CEDİTÇİLİĞİ
(AHMET BAYTURSINOĞLU AND KAZAKH’S JADIDISM )

Yazar : Gülnar Bozımbaykızı SAİGY    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4/1
Sayfa : 189-193
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.403


Özet
Makalede Kazak aydınları ve Ahmet Baytursınoğlu’nun Cedit Hareketiyle ilgili çalışmaları ele alınacaktır. Kazakistan’da bu hareket Kırım Tatarı İsmail Gaspıralı’nın “Tercüman” gazetesi sayesinde ve İdil-Ural bölgesinde gelişen Ceditçi düşüncelerin Kazak topraklarında etkili olması nedeniyle tanınmıştı. Kazak aydınları batı ve doğuyu denk tutan, bilimsel İslam’ı hayatın önemine dönüştüren Gaspıralı’yı hep örnek almış ve çalışmalarından yararlanmıştır. Cedit eğitimine destek vermek amacıyla Baytursınoğlu Kazak aydınlarıyla beraber ders kitabı hazırlamıştır. Bu çalışmalarında da Gaspıralı’nın eserleri önemli kaynak olmuştur. Baytursınoğlu cedid konusunu sadece ders kitaplarında değil gazete ve dergi sayfalarında da yayınlamış okuyucularıyla fikir alışverişinde bulunmuştur. Karşı fikir ve tenkit edilen makalelere de yayın aracıyla cevap vererek çalışmalarına açıklık getirmiştir. Cedit hareketini siyasi açıdan da ele alan Baytursınoğlu XX. yüzyıl başlarında halkın maneviyatını sömüren ve sömürtenlerin ilişkilerini incelemiş ve hükümete bu konudaki görüşlerini açıkça ifade etmiştir.

Anahtar Kelimeler
Cedit, Kazak, Türk birliği, edebî dil.

Abstract
Association to motion of jadid, works of Kazakh figures and A. Baitursynuly are spoken much. This movement of the Grimean Tatar İsmail Gaspraly “Terjiman” newspaper reviews were involved in the process on the hand of the Kazakh steppe. Alash figures equal to the Esat and West, who saw the value of the scientific life of İslam İsmail Gaspraly publications and services always left unattended. The method Usyl-ı Jadid is the development of Baitursynuly and other Kazakh leaders. İn the field of education they prepared text-books. The works of Gaspraly wre the main tool in this work. Baitursynuly wrote about Jadid many books, many articles were published to the newspapers and magazines and he also exchanged views with students. Gritics in the press pages are presented for the comprehensive review of this response. Carrying out the works of Baitursynuly in political direction at the beginning of the XX. century, the population studied spirituality colonized policy is shown public opinion against the government.

Keywords
Jadidism, Kazakh, Turkic unity, literary language.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri