• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

AKÇİK / AHÇİK SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE
(ON THE WORD OF AKÇİK / AHÇİK )

Yazar : Bedri SARICA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4/1
Sayfa : 265-277
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.405


Özet
Anadolu ağızlarında yer alan ahçik sözcüğünün çeşitli kaynaklarda Ermenice olduğu belirtilmektedir. Ancak kelimenin Türk dili içerisinde açıklanabileceği görülmektedir. Bu yazıda eski ve yeni Türk dili kaynakları göz önünde tutularak kelimenin Türkçedeki çeşitli görünümleri incelenmiş ve aga / aka / eke yapısından doğduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Kelimenin diğer Altay dillerinde de benzer seslerle ifade edilmiş olması, ahcik’in Altayik bir karaktere sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle Doğu Anadolu ağızlarında yer alan ve ‘Ermeni kızı’ anlamında kullanılan sözcük, muhtemelen geri ödünçleme yoluyla Türkçeye girmiş, dar bir alanda kullanılan bir kelime görünümündedir.

Anahtar Kelimeler
Ahçik, aġa / aķa, / eke/ ekeçe / igeçi, kız, abla.

Abstract
The word ahçik used in Anatolian dialects is known to be of Armenian origin in some written and oral sources. However, this word is likely to stem from Turkish. In this study, the word, ahçik, and its various forms have been examined from the perspective of old and modern Turkish sources. Our data suggested that it may be related to aga / aka / eke in Turkish. The fact that the word ahçik is represented by similar sounds in other Altaic languages indicates Altaic characteristics. It is more likely that this word has been reborrowed from Armenian and used in specific contexts in Turkey because it is especially used in the Eastern Anatolian Turkish dialects with the meaning of ‘Armenian girl’.

Keywords
Ahçik, aġa / aķa, / eke / ekeçe / igeçi, sister, daughter.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri