• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

PROF. DR. EFRASİYAP GEMALMAZ’IN 80. YAŞI DOLAYISIYLA
(IN HONOUR OF 80TH BIRTHDAY OF PROF. DR. THE EFRASİYAP GEMALMAZ )

Yazar : Cengiz ALYILMAZ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 6/4
Sayfa : 1980-2011
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4070


Özet
Yaptıkları bilimsel ve akademik çalışmalar, gerçekleştirdikleri projeler, yayınladıkları eserler ve yetiştirdikleri öğrenciler bilim adamlarının adlarını gelecek kuşaklara taşır; onları âdeta bir ekol ve marka hâline getirir. Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ da genel anlamda Türklük bilimi alanında; özelde ise dil bilimi ve ağız bilimi alanlarında yaptığı çalışmalar, yazdığı eserler ve yetiştirdiği öğrencilerle bir ekol / bir marka hâline gelen ve ünü Türkiye dışına taşan nadir bilim adamlarından biridir. Bu makalede “80. yaşı dolayısıyla” Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ’ın hayatına, eserlerine ve yaptığı çalışmalara dair bazı bilgiler dikkatlere sunulmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ, Türklük bilimi, Türkçe, dil bilimi, ağız bilim.

Abstract
The names of the scientists are transferred to future generations thanks to their scientific and academic studies, their projects and published works and their students, which make them a cult and a brand. Professor Dr. Efrasiyap GEMALMAZ is one of the few scientists who became a cult/brand with a fame expanding outside Turkey thanks to his studies, written works and students in the field of Turkic sciences in general and linguistics and dialects in particular. This article provides some information regarding the life, works and studies of Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ in honor of his 80th age.

Keywords
Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ, Turkic Sciences, Turkish Language, linguistic, dialect.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri