• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KAYBOLMAKTA OLAN BİR MADDİ KÜLTÜR GELENEĞİ: BURSA’DA TAKUNYACILIK
(THE TRADITION OF A DISSAPPEARING MATERIAL CULTURE: TAKUNYACILIK IN BURSA )

Yazar : Hülya TAŞ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 6/4
Sayfa : 2579-2596
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4085


Özet
El sanatları toplumumuzun kültürel mirasını yansıtmaktadır. Sabır ve maharet isteyen geleneksel el sanatları ve bu meslekleri yapan ustaların sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Bu çalışmada Bursa’nın İnegöl ilçesinde babadan oğula geçen takunyacılık mesleğini devam ettirmek için çaba gösteren Günay ailesinin yaptığı takunyalar hakkında bilgi verilecektir. Takunyanın yapım aşamaları, kullanılan aletler ve malzemeler, üretilen ürünlerin çeşitleri ve fiyatları, mesleğin piri, iş ahlakı, kâr ve kazanç, çevredeki esnafla ilişkiler, ürünlerini geliştirme yolları gibi konulara değinilecektir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerine göre yapılmış olup mülakat yoluyla edinilen bilgiler aktarılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Bursa, takunya, İnegöl, ahi, esnaf, el sanatları.

Abstract
Handicrafts reflect the cultural heritage of our society. The handicrafts that require patience and skill and the masters who deals with them are dying away. In this study, information about the takunyas made by Günay family in İnegöl county of Bursa, who strives to keep takunyacılık (a handicraft that has been transferred from father to son) alive, shall be given. The topics about the production stages of takunyas, the materials and tools that being used in production, the types and the prices of the products, the legendary founder of the profession, profit and gain, the relationship with the local tradesmen and the ways to improves the profession shall also be dealt with. This study is done according to qualitative research methods and the knowledge that was obtained through interviews are related.

Keywords
Bursa, takunya, İnegöl, ahi, tradesmen, handicrafts.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri