• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

OSMANİYELİ İSPİR ONBAŞI VE KARACAOĞLAN HİKÂYESİ
(FROM OSMANİYE İSPİR ONBAŞI AND KARACAOĞLAN STORY )

Yazar : Yılmaz IRMAK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 7/1
Sayfa : 292-312
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4117


Özet
16. yüzyılda yaşayan ve âşıklık geleneğinde çok önemli bir yere sahip olan Karacaoğlan’ın hayatı ile ilgili günümüze kadar çeşitli halk anlatıları tespit edilmiştir. Bunlardan biri de; Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 25 Temmuz 2014 tarihinde 91 yaşında vefat eden “İspir Onbaşı” lakaplı İspir Mehmet Koç’un anlattığı Karacaoğlan hikâyesidir. Nesir-nazım karışımı anlatılan bu hikâyede 22 türkü yer almaktadır. Çalışmamızda; öncelikle 5 Mart 2005 tarihinde Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde görüştüğümüz İspir Onbaşı’dan derlemiş olduğumuz hikâyenin tasnifi hakkında bilgiler verilmiş ve ardından da hikâye, motifleri açısından incelenmiştir. İspir Onbaşı’nın anlatmış olduğu Karacaoğlan hikâyesi “hikâyeli türkü” tasnifine girmektedir. Hikâye; geleneksel halk hikâyelerinde görülen bazı motifleri barındırmakla beraber epizotları bakımından geleneksel hikâye kalıbına tam olarak uymamaktadır.

Anahtar Kelimeler
Âşıklık geleneği, İspir Onbaşı, Karacaoğlan hikâyesi, hikâyeli türkü, motif.

Abstract
Various narrations with regard to Karacaoğlan's life, who lived in the 16th century and has had an important role in ashik tradition, have been identified up to now. One of these narrations belongs to İspir Mehmet Koç nicknamed “İspir Onbaşı” who lived in Düziçi district of Osmaniye province and died on the 25th July, 2014 at the age of 91. There are 22 folk songs consisting of prose and poems in Karacaoğlan story narrated by İspir Onbaşı. In our study, the information concerning the classification of the story we compiled from İspir Onbaşı to whom we met in Düziçi, Osmaniye on the 5th March, 2005, was firstly provided and then the story was examined with regard to its patterns. İspir Onbaşı's narration called Karacaoğlan Story is categorized as "folk story song". The story involves some motifs in traditional folk stories. However, it does not completely conform to traditional story pattern in terms of episodes.

Keywords
Ashik tradition, İspir Onbaşı, Karacaoğlan story, folk song with story, motif.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri