• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KAZAKİSTAN’DA TÜRKÇE ÖĞRETİMİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI
(THE PAST, CURRENT AND FUTURE STATUS OF TURKISH EDUCATION IN KAZAKHSTAN )

Yazar : Ahmet GÜNGÖR    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 7/3
Sayfa : 1875-1883
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4130


Özet
Kazakistan’da Türkçenin öğretimini iki ana başlıkta incelemek gerekir: Türkçenin ana dili olarak öğretimi ve Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi. Kazakistan’ın bağımsızlığıyla beraber ülkenin orta ve yükseköğretimine bağlı fakülte ve enstitülerde açılan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde ihtisasa dayalı Türkçe öğretilmektedir. Türkiye’nin MEB ve benzeri kurum ve kuruluşlarının eğitim merkezlerinin yanı sıra özel tüzel sektörde halka açık Türkçe kursları verilmektedir. Bu çalışmada Türkçenin Kazakistan’da yabancı dil olarak öğretimi sorunları konusu üzerinde durularak kimi çözüm yolları ve önerilerde bulunulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Türkçe, ana dil, lehçe, Kazakistan.

Abstract
It is needed to examine Turkish education in Kazakhstan under the two main titles: Teaching Turkish as a first language and teaching Turkish as a foreign language. Along with the independence of Kazakhstan, speciality-based Turkish language is taught in Turkish Language and Literature departments founded in the faculties and institutions that belong to secondary and higher education of the country. Public Turkish language courses are provided both in private and legal sectors as well as the education centres of Turkey’s Ministry of National Education (MEB) and of similar institutions and organizations. By laying emphasis on teaching Turkish as a foreign language in Kazakhstan and its problems, some solutions and suggestions will be presented in this study.

Keywords
Turkish, first language, native language, dialect, Kazakhstan.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri