• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KÖKTÜRKÇE VE ESKİ UYGURCA DERSLERİ ADLI KİTAPTAKİ ORHUN YAZITLARI’NA AİT METİNLERİN KAYNAĞI HAKKINDA
(ON THE SOURCE OF THE TEXTS OF ORHUN INSCRIPTIONS IN THE BOOK “KÖKTÜRKÇE VE ESKİ UYGURCA DERSLERİ” )

Yazar : Cengiz ALYILMAZ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 7/1
Sayfa : 1-52
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4171


Özet
Eski Türk Dili ile ilgili kaynak eserlerden birini de “ders kitapları” oluşturur. Prof. Dr. Mehmet ÖLMEZ tarafından hazırlanan ve kesit yayınları tarafından basılan Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri adlı kitap da bu kategoride değerlendirilecek türdedir. Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri adlı ders kitabı esas itibarıyla iki bölümden oluşmakta; çalışmanın sonunda da bir sözlük bulunmaktadır. Bu makalede Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri adlı ders kitabının I. Bölümünde (Köktürkçe Dersleri) yer alan Orhun Yazıtları’yla ilgili metinlerin alındıkları kaynak hakkında bilgi verilmekte; kitapta yer alan Orhun Yazıtları’na ait metinlerin kaynak gösterilmemiş olsa da Cengiz ALYILMAZ tarafından hazırlanan Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu adlı kitaptan alındığı üzerinde durulmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Prof. Dr. Mehmet ÖLMEZ, Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri, Orhun Yazıtları, Orhun Yazıtları’na ait metinler, Prof. Dr. Cengiz ALYILMAZ, Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu.

Abstract
The “textbooks” are one of the reference works regarding the Old Turkic Language. The book Kokturkish and Old Uighur Courses (Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri), written by Mehmet ÖLMEZ and published by Kesit publications, also falls in this category. The textbook titled Kokturkish and Old Uighur Courses (Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri) consists of two parts and a dictionary is attached to it. This article provides information about the sources of the texts related to Orhun Inscriptions in the first chapter (Kokturkish Courses) of Kokturkish and Old Uighur Courses and it is emphasized that, even if not referenced, the texts belonging to the Orhun Inscriptions in the book are taken from (Present Situation of the Orhun Inscriptions) Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu, prepared by Cengiz ALYILMAZ.

Keywords
Prof. Dr. Mehmet ÖLMEZ, Kokturkish and Old Uighur Courses (Köktürkçe ve Eski Uygurca Dersleri), Orhu

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri