• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Mart 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KIRGIZ ADI VE İNANÇLARI İLE İLGİLİ BAZI BULGULARIN TÜRK DÜNYASI VATANDAŞLIĞI BAĞLAMINDA ÖNEMİ
(THE IMPORTANCE OF SOME FINDINGS ABOUT THE NAME OF KYRGYZ AND BELIEFS WITHIN THE CONTEXT OF TURKISH WORLD CITIZENSHIP )

Yazar : Zeynel ÖZLÜ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4/1
Sayfa : 98-104
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.418


Özet
Bu araştırmada Kırgızların kökeni ve dinsel inançları açıklanmıştır. Bu bağlamda Kırgızların geniş bir coğrafyaya yayılan diğer Türk boylarıyla soy bakımından aynı ve dinsel inançlar açısından ortak bir geçmişe sahip olduğu vurgulanmıştır. Nitekim Kırgızlarda mevcut olan bitki kültü, veli kültü ve kurban kültü gibi kültler, totem adları birçok Türk boyunda da mevcuttur. Bu inançlar Selçuklu fetihleri ve Moğol istilası ile Anadolu ve Balkanlara kadar yayılmıştır. Kökenleri bir olan Türklerin, inanç birliğinin ortaya konması “Türk dünyası vatandaşlığı” hususunda hazırlanacak kaynak kitaplarda vurgulanması gereken önemli bir husustur. Bu durum Türk kültür birliğinin oluşmasında da önemli bir katkı sağlayacaktır.

Anahtar Kelimeler
Kırgız, inanç, Türk soyu, Türk kültürü.

Abstract
In this research, the root of Kyrgyz and their religious beliefs are expressed. Within this context, it is underlined that Kyrgyz are the same in terms of ancestry with other Turkish ancestors that spread to a wide geography and have a common background. As a matter of fact, many Turkish ancestors have cults such as plant, saint and victim, totem names existing in Kyrgyz. These beliefs are spread from Anatolia to the Balkans with Seljuk conquests and Mongol invasions. Presenting union in belief for Turks who have a common background is an important issue, which has to be underlined in reference books within the context of “Turkish World Citizenship”. This issue will also provide an important contribution to the development of Turkish culture union

Keywords
Kyrgyz, belief, Turkish descendent, Turkish culture.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri