• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

SAFVET NEZİHİ’NİN ZAVALLI NECDET ROMANINDA RENK SİMGESELLİĞİ
(COLOR SYMBOLISM IN SAFVET NEZIHI’S ZAVALLI NECDET NOVEL )

Yazar : Osman EROĞLU    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 7/2
Sayfa : 990-1003
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4188


Özet
Safvet Nezihi’nin en bilinen eseri Zavallı Necdet, romantik unsurlarla kurulmuş bir eserdir. Bu romanda, sıklıkla renklerin simgesel gücünden yararlanılmıştır. Tercih edilen renkler, okuyucuda çeşitli duyguları uyandırırken aynı zamanda romanın kurgusuna dair ipuçları sunmaktadır. Renklerin insan duygularının ve hareketlerinin açıklanmasında simgesel olarak belirleyici özellikleri olduğu bilinen bir durumdur. Çeşitli kültürlerde, farklı anlamlara gelseler dahi, mantıksal olarak benzer şekilde algılanan renkler, insan psikolojileri kadar davranışların şekli ve şiddeti üzerinde de etkilidir. Bu çalışma bünyesinde çeşitli nesnelerle ve kavramlarla özdeşleştirilen renklerin roman kişilerine göre değeri tespit edilecek ve simgesel özellikleriyle romanın entrik yapısına sağladığı derinlikler değerlendirilecektir.

Anahtar Kelimeler
Safvet Nezihi, Zavallı Necdet, renk simgeselliği.

Abstract
Zavallı Necdet, the most well-known work of Safvet Nezihi, is a romance with romantic elements. In this romance, symbolic power of colors is often utilized. While the preferred colors evoke various emotions in the reader, they also provide clues about the fiction of the novel. It is well known that colors are symbolically determinative of human emotions and movements. In various cultures, colors that are perceived to be logically similar, are also influential on the shape and severity of behavior as well as human psychology, even when they come to different meanings. In this study, the colors identified with various objects and concepts will be determined according to the novelists and the depths that the novel provides to the intrigue structure will be evaluated with its symbolic features.

Keywords
Safvet Nezihi, Zavallı Necdet, color symbolism.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri