• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

GÜRCİSTAN'DA TÜRKİYE SEVDALISI BİR ŞAİR: RAFİK HÜMMET
(TURKEY LOVERS OF POET IN GEORGIA: RAFİK HUMMET )

Yazar : Şureddin MEMMEDLİ  - Gemze ALKAN  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 7/2
Sayfa : 1405-1415
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4240


Özet
Gürcistan coğrafyasında bulunan beş yüz bin civarında Azerbaycan (Borçalı-Karapapak) Türk topluluğu kendine özgü zengin edebiyat vücuda getirmiştir. Bu sözlü ve yazılı edebiyat geleneklerinin günümüz takipçilerinin başta gelen isimlerinden birisi şair Rafik Hümmet’tir. Bu makalede edinilen amaç, Rafik Hümmet’i Türkiye ve Türk gönül coğrafyası edebiyat kamuoyuna gereğince tanıtmaktır. Bu doğrultuda şairin eserlerinde izlediği Türklük ve Türkiye motifleri çalışmanın ana hattını oluşturmaktadır. Dolayısıyla, makalede Gürcistanlı Rafik Hümmet’in hayatı, edebi kişiliği özelinde tanıtıcı bilgilere müteakiben şair hakkında edebiyat bilimcilerinin değerlendirmelerinden özekler verilerek, şairin şiirlerinde Türkiye algısı konusu ayrıntılı işlenmektedir.

Anahtar Kelimeler
Borçalı edebî muhiti, Gürcistan’da Türkler, Rafik Hümmet.

Abstract
Around 500 thousand native Turkish communities in Georgia have brought their own verbal and written literature to the body. One of the leading names of today’s followers of these rich literary traditions is the poet Rafik Hummet. This article gives a general overview of Rafik Hummet’s literary personality. Acquired aim is to introduce pursuant to Rafik Hummet Turkey and the Turkish hearts geography. Turkishness and Turkey committed the motives of the poet’s works in this direction is the main line of work, and more work to examine national issues until it is taken to scrutinize.

Keywords
Borchaly literary environment, Turks in Georgia, Rafik Hümmet.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri