• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

BİRİNCİ KUŞAK ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN İNCELENMESİ
(INVESTIGATION OF FIRST GENERATION COLLEGE STUDENTS )

Yazar : Fatih ORÇAN   - Raşit ÇELİK  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 7/3
Sayfa : 2013-2024
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4245


Özet
Günümüzde yükseköğretim kurumlarının sayıca artmaya devam etmesiyle birlikte, yükseköğretim kurumlarının öğrenci kontenjanları ve buna bağlı olarak yükseköğretim seviyesinde öğrenim gören öğrencilerin sayısı da giderek artmaktadır. Aynı zamanda, ailesinde ilk defa bir yükseköğretim kurumunda öğrenim gören öğrenci sayısı da artmaktadır. Birinci kuşak üniversite öğrencileri olarak adlandırılan bu öğrenci grubunun genel özelliklerinin ve üniversite eğitimleri boyunca karşılaştıkları durumların ve birinci kuşak olmayan öğrencilerle karşılaştırıldığında ortaya çıkan durumların incelenmesi, daha nitelikli bir yükseköğretim sunmak açısından önemli görülmektedir. Türkiye’de bu konu odağında bir literatür oluşmadığı dikkate alınarak bu çalışmayla birinci kuşak üniversite öğrencilerinin genel durumları tespit edilmiş, birinci kuşak olmayan öğrencilerden elde edilen sonuçlar ki-kare ve t-testleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Birinci kuşak öğrencilerinin yükseköğretim süreçlerinin birinci yılının sonucunda ortaya çıkan akademik performansları değerlendirilmiştir. Sonuçlar doğrultusunda birinci kuşak üniversite öğrencileriyle ilgili bazı tespitler ve öneriler sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Birinci kuşak, üniversite öğrencisi, akademik performans.

Abstract
As with the increment on the number of the universities in recent years, the quota of students and the actual number of students in universities have been increasing rapidly. At the same time the number of students who is the first college student in his/her family (first generation) has been increasing. Considering there is no literature in Turkish, It is regard as important to explore the characteristics of first generation students and the problems they face during their collage life because of the quality of their college life. Also, it is worth to investigate the results of comparison with non-first generation students. Considering there is no literature related to this topic in Turkish, the first generation students were investigated by using chi-square and t-tests in this study. Also the academic performance of first generation students at the end of first year of college was examined and first generation and non-first generation students were compared. Based on the results, some suggestions related to first generation students were made.

Keywords
First generation, college students, academic performance.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri