• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

KİŞİLER BAĞLAMINDA ÇİNGENE VE PYGMALION’IN KARŞILAŞTIRMALI İNCELENMESİ
(COMPARATIVE ANALYSIS OF ÇİNGENE AND PYGMALION IN THE CONTEXT OF THEIR CHARACTERS )

Yazar : Semih ZEKA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 7/4
Sayfa : 2291-2312
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4305


Özet
Ahmet Mithat Efendi, Türk edebiyatında hâce-i evvel olarak ün kazanmış önemli bir yazardır. O; çok okuyan, okuduklarından esinlendiklerini eserlerine yansıtan ya da okuduklarını Türkçeye tercüme eden biridir. Onun 1888 yılında Letaif-i Rivayat serisi içinde yayımlanan “Çingene” adlı hikâyesinin de “Pygmalion” efsanesinden esinlenme ihtimali yüksektir. George Bernard Shaw İngiliz tiyatrosunun yetiştirdiği önemli isimlerdendir. Onun 1913 yılında sahnelenen Pygmalion adlı tiyatro oyununun “Pygmalion” efsanesinden hareketle yazıldığı bilinmektedir. Bu çalışmada 1888 yılında yayımlanan Ahmet Mithat Efendi’nin “Çingene” adlı hikâyesi ile George Bernard Shaw’ın 1913 yılında sahnelenen “Pygmalion” adlı tiyatro oyunu bu eserlerde yer alan kişiler bağlamında karşılaştırılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Ahmet Mithat Efendi, George Bernard Shaw, Pygmalion, Çingene.

Abstract
Ahmet Mithat Efendi is an important writer who earned the reputation as an “first teacher” in Turkish literature. He is a writer who read every book. He is one that reflects his inspirations he gets from the books he read or translates them. His story named “Çingene” which was published in the series of Letaif-i Rivayat in 1888, is more likely to be inspired by the myth of "Pygmalion". George Bernard Shaw is one of the most important names in British theatre. It is known that his theatre play, “Pygmalion”, which was staged in 1913, was written with the inspiration of the myth of "Pygmalion". In this study, Ahmet Mithat Efendi's "Çingene" published in 1888 and George Bernard Shaw’s "Pygmalion" staged in 1913 were compared in the context of the people in these works.

Keywords
Ahmet Mithat Efendi, George Bernard Shaw, Pygmalion, Çingene.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri