• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ESKİŞEHİR İLİ YÖRÜK AĞIZLARININ GENEL ÖZELLİKLERİ
(GENERAL CHARACTERISTICS OF YÖRÜK DIALECTS OF ESKİŞEHİR )

Yazar : Göksel SERT    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 7/3
Sayfa : 1604-1623
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4312


Özet
Eskişehir ili, yerli ve göçmen pek çok topluluğun bir arada yaşadığı bir yerleşim yeridir. Bu nedenle, Eskişehir pek çok ağız özelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Yörük ağızları bunlardan biridir. Bu çalışmada, 112K405 numaralı “Eskişehir İli Dil Atlası” adlı TÜBİTAK projesi kapsamında Yörük nüfus barındıran yerleşim yerleri belirlenmiş ve bunlardan Yörük nüfusun çoğunluk durumunda olduğu Eskişehir’in 11 ilçesine bağlı 49 yerleşim yerine ait metinler derlenmiştir. İncelemelerin yapıldığı derleme malzemeleri bu proje kapsamında hazırlanan “Eskişehir İli Yörük Ağızları” (EİYA) yüksek lisans tezinde yer alan metinlerdir. Derlenen metinler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, Eskişehir ili Yörük ağızlarına ait ses bilgisi, biçim bilgisi ve söz varlığı özellikleri belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Ağız, Eskişehir, Türk Dili, Yörük.

Abstract
Eskişehir is a settlement where many local and immigrant communities live together. For this reason, Eskişehir is home to many dialect characteristics. Yörük dialects are one of these. In this study, settlement areas with Yörük population were determined within the scope of TÜBİTAK project "Eskişehir Linguistic Atlas" numbered 112K405 and texts belonging to 49 settlements of 11 districts of Eskişehir where the Yörük population is the majority compiled. The compilation materials in which the researches made are the texts included in the "Yörük Dialects of Eskişehir" master dissertation prepared within the scope of this project. As a result of the researches made on the compiled texts; phonetics, morphemics and vocabulary characteristics of Yörük dialects of Eskişehir are determined.

Keywords
Dialect, Eskişehir, Turkish Language, Yörük.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri