• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

APOLLONIA NEKROPLÜ KURTARMA KAZILARI 2016-2017 MEZAR TİPLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME
(SALVAGE EXCAVATIONS AT THE NECROPOLIS OF APOLLONIA IN 2016-2017 AN ANALYSIS ON GRAVE TYPES )

Yazar : Mustafa ŞAHİN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 7/4
Sayfa : 2788-2812
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4360


Özet
Bursa ili, Nilüfer ilçesi, Gölyazı Mahallesi’nde yer alan ve antik coğrafyada Bithynia ile Mysia Bölgeleri’nin güney sınırında bulunan Apollonia kentinin Nekropolü’nde define kazılarının artması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ile Bursa Müzeler Müdürlüğünün başkanlığında ve Uludağ Üniversitesinin bilimsel danışmanlığında 2016-2017 yıllarında kurtarma kazıları gerçekleştirilmiştir. Kazılar esnasında açığa çıkartılan 27 adet mezarda birbirinden farklı 9 tip bulunmaktadır. Kurtarma kazıları ile ilgili geniş bir tanıtım 2018 yılında yayınlanan Apollonia a.R. Araştırmaları Serisi’nin ilk bandı olan Nekropol Kazıları 2016-2017 isimli kitapta yer almaktadır. Bu makalemizde, tespit edilen mezarlardaki tipler için önerdiğimiz terminoloji yeni güncellemeler ile birlikte tartışılmaktadır. Makalede diğer bir dikkat çekmek istediğimiz konu, Apollonia kentinin adıdır. Apollonia literatürde “Apollonia ad Rhyndacum” olarak bilinmektedir. Rhyndakos kenarındaki Apollonia anlamına gelen “ad Rhyndakos” sıfatını oluşturan Rhyndakos (Kocasu / Orhaneli Çayı), Apolyont/Uluabat Gölü’nü beseleyen bir ırmaktır. Ancak Rhyndakos / Kocasu, Apollonia kentinin yaklaşık 15 km güneybatısından göle karışmaktadır. Diğer bir ifade ile Gölyazı’da bulunan Apollonia’nın Rhyndakos / Kocasu ile doğrudan herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Anahtar Kelimeler
Apollonia ad Rhyndacum, Bithynia, mezar tipleri, mezar terminolojisi, nekropol, ölü gömme gelenekleri.

Abstract
Salvage excavations at the Necropolis of ancient city of Apollonia, which is located in Gölyazı neighbourhood at district of Nilüfer in the city of Bursa today, and on the southern border of Bithynia and Mysia regions according to ancient geography, took place in 2016 and 2017 because of the increased illicit excavations. 9 different types of graves are identified from 27 graves which were unearthed through the excavations. In this article, the terminology we suggested for the types of graves detected in Apollonia will be discussed with new updates. Another point we would like to draw attention to be the name of the city of Apollonia. Apollonia is known as Apollonia ad Rhyndacum in the literature. “ad Rhyndacum” means near the Rhyndacum, and this stream (known as Kocasu/Orhaneli Stream today) feeds Lake Apolyont/Uluabat. However, the Rhyndacum/Kocasu Stream flows into the lake about 15 km southwest of the city. In other words, Apollonia, which is located in modern Gölyazı, has no direct relationship with Rhyndacum / Kocasu.

Keywords
Apollonia ad Rhyndacum, Bithynia, burial traditions, grave types, grave terminology, necropolis.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri