• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Mart 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TÜRK MASAL ANLATMA GELENEĞİNDE ELMA ÖDÜLÜ
(APPLE AWARD IN THE TRADITION OF TURKISH TELL TALE )

Yazar : Tacettin ŞİMŞEK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 7/4
Sayfa : 2352-2368
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4407


Özet
Türk masal anlatma geleneğinde belli aşamalar vardır. Tekerlemelerle başlayan masallarda, olay tanıtıldıktan, geliştirildikten ve çözümlendikten sonra anlatıcı, masal çevresinde bir araya gelen kişileri ödüllendirme yoluna gider. Masalda kahramanların kavuşması ve kırk gün kırk gece süren bir düğünle evlenmeleri ideal bir dünya oluşturur. Bu tablodan çocuklar dünyaya gelecek, kazanılan mutluluk artarak devam edecektir. Anlatıcı bu tabloyu tasvir ettikten sonra elde edilen mutluluğu çoğaltmak için gökten üç elma düşürür. Elmaları kendisi ve dinleyici arasında paylaştırır. Türk masallarının sonunda gökten üç elma düşer. Gökten düşmek kutsallığın ifadesidir. Gökten gönderilme, cennetten gelme çağrışımını içinde barındırır. Makalede geleneksel masallarda olduğu gibi telif masallarda da elmanın nasıl paylaştırıldığına ilişkin tespitler ortaya konacak, çağdaş masallarda bazı değişikliklerle bu geleneğin sürdüğünü gösteren örneklere yer verilecek, kültür aktarımı açısından bunun önemi vurgulanacaktır.

Anahtar Kelimeler
Masal anlatma, elma, üç elma, ödül, kültür aktarımı.

Abstract
There are certain stages in the Turkish telling tales tradition. In the tales that begin with tongue twister after the event is introduced, development, and analyzed, the narrator rewards people coming together. It is an ideal world for the reunion of heroes in tale and marry in a forty-night and forty-night wedding. Children will be born from this family, the happiness gained will continue to increase. The narrator tells falling three apples from the sky to reproduce the happiness obtained after depicting this scene. He shares the apples between himself and the listener. At the end of Turkish tales, three apple fall from the sky. Fall from the sky is the expression of holiness and evokes the heaven. In this paper, how apples are shared in written tales will be determined, examples showing that this tradition continues with some changes in contemporary tales will be given, and the importance of this in terms of culture transfer will be emphasized as in traditional tales.

Keywords
Telling tales, apple, three apples, award, culture transfer.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri