• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ORHAN VELİ’NİN DİVAN ŞİİRİNE BAKIŞI
(ORHAN VELI’S VIEWPOINT OF DIVAN POETRY )

Yazar : Leyla ALPTEKİN SARIOĞLU    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 8/2
Sayfa : 833-849
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4418


Özet
1940’ların önemli şiir hareketi Garip’in kurucularından Orhan Veli Kanık (ö. 1950), bu hareketle kendisinden önceki tüm edebî birikimi reddetmiş bir şair olarak edebiyat tarihine mâl olmuştur. Orhan Veli ve arkadaşları yeni bir şiir kurmak gayretiyle başta Ahmet Haşim (ö. 1933), Yahya Kemal (ö. 1958) ve Hececilere ardından da tüm eski şiire tavır almışlardır. Bu makalenin amacı, Orhan Veli’nin Divan şiiri üzerine düşüncelerini derleyip toparlamak, Orhan Veli’nin karşı çıktığı eski edebiyatın, Divan edebiyatı olup olmadığını sorgulamaktır. Çalışmada ilkin Garip Önsözü’nde yer verilen eski şiire dair eleştirilere ardından da şairin Divan şiiri hakkındaki fikirlerine değinilmiştir. Orhan Veli’nin Divan şiiri hususunda görüşlerinin yıllar içerisinde nasıl evrildiğini görmek açısından görüşlerin aktarımında kronolojik bir sıra izlenmiş ve şairin Divan şiiri algısının ne olduğu, nasıl geliştiği/değiştiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada şairin red tavrının Divan şiirine değil, Divan şiirinin esaslarını kabul ederek oluşmuş ve devrinin ihtiyaçlarını cevaplamayan, yapmacık ve ezber şiire karşı olduğu savunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Orhan Veli, divan edebiyatı, eleştiri.

Abstract
Orhan Veli Kanık (d. 1950), one of the founders of Garip which was an important poetry movement of the 1940s, was worthy of the history of literature as a poet, who rejected all his literary background before him. Veli and his friends in effort to establish a new poem, took a stand at first against Ahmet Hashim (d. 1933), Yahya Kemal (d. 1958) and Hececiler, and later against Divan poetry. The aim of this article is to compile and gather the thoughts of Veli on the Divan poem to inquire whether the old literature Veli rejected was Divan literature or not. In this study, firstly the criticisms about the old poem in the Garip Preface and then the ideas of the poet about the Divan poetry were mentioned. With a view to see how Veli's ideas evolved over the years, a chronological order was followed in order to see how the poet's perception of Divan poetry and how it developed/changed. Besides that, it was argued in the study that, Veli’s attitude was not against the Divan poetry, but to the artificial poetry, which was created by accepting its principles and could not answer the needs of its period.

Keywords
Orhan Veli, divan poetry, criticism.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri