• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül 2021 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ŞEYH GALİP’İN ŞARKILARINDAKİ SEN VE BEN KAVRAMLARI ÜZERİNE BİR OKUMA
(A READING ON CONCEPTS OF YOU AND I IN ŞEYH GALİP’S CHANTS )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4/2
Sayfa : 599-615
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.442


Özet
İnsan yaratıldığından beri varlığını anlamlandırmaya çalışır. Bu varlık sorgusu, insanın ben’i üzerinden yapılır. İnsan, ben’ini anlamlandırabilmek için sen’in varlığına ihtiyaç duyar. Ben’in varlık anlamında teşekkülü için Sen’in ayırt edici, başkalarından yüce özelliklerinin olması önemlidir. Çünkü ben’in Sen’de gördükleri kişinin varlığını tanımlaması, anlamlandırması için gereklidir. Bu çalışmada, Şeyh Galip’in Divanı’nda yer alan şarkılarında dikkat çekici şekilde vurguladığı ben ve Sen üzerinden edebî, felsefi ve tasavvufi bir okuma çalışması yapılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Sen, ben, yüce, şarkı, Şeyh Galip.

Abstract
Human has tried to make sense of its existence since the creation of man. This existence query is made over I of man. Human need existence of you to make sense of I. İt is importent that you has distinctive and supreme features comparing to others for formation of I in the sense of being. Because things that I observed in You is necessary to describing and explanation being of person. In this study, it is done literary, philosophical and mystical reading working stressed remarkably over I and you in chants located in Şeyh Galip’s Divan.

Keywords
You, I, sublime, chant, Şeyh Galip.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri