• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

İSTANBUL YÜKSEK ÖĞRETMEN OKULUNUN KISA TARİHÇESİ
(SHORT HISTORY OF ISTANBUL HIGHER TEACHER TRAINING SCHOOL )

Yazar : Sabri BECERİKLİ   - Muammer DEMİREL  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 8/1
Sayfa : 603-631
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4421


Özet
Osmanlı sivil modern okullarının ilk örneği olan Rüştiye mekteplerine öğretmen yetiştirmek amacıyla 1848 tarihinde Darülmuallimin açılmıştır. 1868’de ise sıbyan mekteplerine öğretmen yetiştirmek için Darülmualliminin Sıbyan şubesi, 1876’da ise lise seviyesinde öğretmen yetiştirmek için İdadi şubesi açılmış fakat bu şube uzun ömürlü olmamıştır. 1880 senesinde kapatılmış olan İdadi şubesi 1891 tarihli irade ile Âlî ismiyle tekrardan açılmıştır. Âlî şubesi 1924 yılında Yüksek Muallim Mektebi ve otuzlu yıllarda İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu adını almıştır. Yüksek Öğretmen Okulu Cumhuriyet Dönemi başından 1978 yılına kadar lise öğretmeni yetiştirmek üzere Türkiye eğitim tarihinde önemli bir rol almıştır.

Anahtar Kelimeler
Öğretmen Yetiştirme, Darülmuallimin, Yüksek Öğretmen Okulu.

Abstract
In 1848, Male Teacher Training School (Darülmuallimin) was opened in order to train teachers for the Secondary (Rüşdiya) schools, which was the first example of Ottoman civil modern schools. In 1868, the Elementary (Sıbyan) branch of Darülmuallimin was opened in order to train teachers for the Elementary (Sıbyan) schools and in 1876, for High Schools (İdadi); however, this branch did not survive for long. The High (İdadi) School branch, which was closed in 1880, was reopened under the name of Âlî with a decree in 1891. The Âlî branch was renamed as the Higher Teacher Training School (Yüksek Muallim Mektebi) in 1924, the school and in the thirties it was named as Istanbul Higher Teacher Training School (İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu). The Higher Teacher Training School (Yüksek Öğretmen Okulu), at the beginning of the period until 1978, had an important role in the history of Turkish education in an attempt to train high school teachers.

Keywords
Teacher Training, Teacher Training School, Istanbul HigherTeacher Training School.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri